- Sadankomitean ja Rauhanliiton julkaisivat Pax-lehteä vuoteen 2018 saakka. Voit edelleen tutustua lehden arkistoon. »
- Nähdään 2020 »
- Lasten rikosoikeudellinen vastuu ja lapsisotilas Dominic Ongwenin tapaus Kansainvälisessä rikostuomioistuimessa »
- Suomen puolustusmenot ovat Euroopan kärjessä »
- 1963 – Suomi murroksen keskellä »
- Sadankomitean linja »
- Mitä kuuluu rauhanlähettiläille? »
- Kansainvälinen rikostuomioistuin antaa toivoa sorretuille rohingyoille »
- Nuoret mukaan päättämään rauhasta ja turvallisuudesta »
- Katuväkivalta Kapkaupungissa »
- 20 vuotta Rauhankoulua »
- Kirja-arvio: Hävittäjähankinta on poliittinen päätös »
- Aseistakieltäytymisuutisia »
- Sadankomitean rauhanpalkinto kansainvälisen oikeuden tutkija Jarna Petmanille »
- Turkkia rakennetaan luonnon ja ihmishenkien kustannuksella »
- Kaupungistuminen ja ilmastonmuutos uhkana turvallisuudelle kehitysmaissa »
- David McReynolds 1929-2018 »
- Kirja-arvio: Syyrialaisten toiveet demokratiasta diktatuurin ja islamismin puristuksessa »
- Kirja-arvio: Rauhaa rakentamassa? Kansalaisjärjestöt hauraissa maissa »
- Arkinen seitan ja perunamuussi »
- Valkoiset unikot - pasifistisymbolilla nationalismia vastaan »
- Onnea Matti Mäkelä 70 vuotta! »
Maailmankuvat kiertoon
Mahdollisuuksien toreja järjestetään tänä keväänä parillakymmenellä

Kepan koordinoimat Mahdollisuuksien torit ovat uniikki ilmiö Suomen kesässä. Toreilla esittäytyy koko suomalaisen järjestömaailman kirjo. Mukana ovat myös seurakunnat, ulkoministeriön kampanjat ja Eurooppa-tiedotus sekä työllisyys- ja maahanmuuttajaprojektit. Viime vuonna Sadankomitea osallistui yhdelle torille.
Jokainen tori on järjestäjiensä näköinen, mutta yhteisenä tavoitteena on lisätä suomalaisten tietoisuutta globaaleista ja paikallisista kehitykseen liittyvistä kysymyksistä. Toriyleisölle myös tarjotaan toimintavaihtoehtoja paremman maailman rakentamiseksi. Mausteena on lisäksi eri maiden kulttuuria ja herkkuja.
Viime vuonna toreille osallistui noin 450 järjestöä, jotka toivat esiin köyhyyden ja eriarvoisuuden syitä ja seurauksia. Maailmassa on paljon kansainvälisiä rakenteita, jotka yksinkertaisesti estävät köyhiä rakentamasta omaa hyvinvointiaan. Kävijöitä toreilla oli ennätykselliset 20 000.
Monien torien suunnittelu on jo aloitettu, mutta mukaan mahtuu yhä sekä lisää järjestöjä että aktiivisia ihmisiä toritalkoisiin. Torit ovat järjestöille oiva mahdollisuus esitellä kampanjoita, kerätä varoja tai hankkia uusia jäseniä. Ilmaisena koko perheen tapahtumana torit houkuttelevat kaikenikäisiä maailmanmenosta kiinnostuneita kävijöitä.
Valitse torisi ja osallistu!
Lisätietoja ja paikallisten torijärjestäjien yhteystiedot löytyvät osoitteesta www.mahdollisuuksientori.fi
Torit aikajärjestyksessä: Kouvola 24.3, Lahti 22.4, Hyvinkää 17.5, Tampere 17.5, Porvoo 18.-19.5, Lappeenranta 19.5, Oulu 19.5, Vaasa 19.5, Hämeenlinna 20.5, Kajaani 25.5, Mikkeli 26.5, Turku 26.5, Jyv äskylä 1.6, Jämsä 9.6, Karjaa 9.6.